Info

Obsah blogu "Genealogie Hradil" k 26. 05. 2019 najdete zde klikni na text pod:

Jak vyhledávat pomocí obsahu, platí pro všechny záložky
Na anonymní dotazy (bez jména a emailu) nebude reagováno, budou posílány do spamu.
Nepomáhám s přečtením starých textů, na FB je dost skupin, kde si lidé pomáhají se čtením.

neděle 28. října 2012

I. světová válka a váleční zajatci


I. světová válka a váleční zajatci Rakousko-Uherské armády na Ruské frontě. Všude nalézám jen informace o těch co se stali Legionáři, ale o těch ostatních nemohu nalézt žádné relevantní informace, natož žádné seznamy a podobně. Můj děda se dostal někdy v druhé polovině I. světové války do armády a byl poslán na Ruskou frontu. Jediné co vím tak se dostal do zajetí. Jestli zběhl nebo byl při nějaké bojové akci zajat to nevím. ím jen, že v zajateckém táboře přijeli "statkáři" a vybírali si pracovníky na své statky. On se dostal k nějaké selce jejíž muž byl na frontě na hospodářství které bylo tvořeno sady (zejména jabloně) na Krymu blízko Simferopolu. Podle toho co si můj otec vzpomínal dostal se zpět ze zajetí někdy po Říjnové revoluci v Rusku (datum neznám). v pozdější době je již nevraceli a nakonec se domů dostali jako legionáři (Jak se dostali domů ti co nevstoupili do Legií je mi záhadou). 

Jediné co pak vím z ohláškového listu, že byl "vojín Slováckého pluku v Lednici", informace je k datu 31. srpna 1919. Že do  Slovácké brigády (tvořené několika pěšími pluky)  brali muže co byli na frontě, tzv. Zelené kádry, dobrovolníky a další to vím z historie Slovácké brigádyRád bych se dozvěděl více dal věci do souladu s tím jak to bylo doopravdy.

Zajímalo by mne několik informací:

1. Zda a kde se dá najít databáze zajatců na Ruské frontě
2. Kde se dá něco zjistit vůbec o zajatcích v Rusku, kteří se nedali do Legií (nebo jiné vojenské organizace)
3. Informace o repatriaci válečných zajatců z Ruské fronty

Za jakékoliv informace předem děkuji. Info můžete dát jako komentář nebo zaslat na genealogie.hradil(zavináč)gmail.com

4 komentáře:

  1. S otázkou 1 pomohou Seznamy ztrát - jsou dostupné na Krameriovi. Doporučuji hledat v kombinaci jména a domovské obce (a jejich variant).
    Příklad informací, které se zde dají získat např. http://kulanuvrodopisnyblog.blogspot.cz/2012/06/radosice-ve-velke-valce.html

    OdpovědětVymazat
  2. samotného mě začalo zajímat nadnesené téma zajatců, kteří do legií nevstoupili.
    Něco se dá najít asi v této knize http://books.google.cz/books?id=pDc7YBQX86sC&lpg=PA214&ots=qoIoWFeUTP&dq=repatriation%20osterreich%201918%20from%20russia&hl=cs&pg=PA193#v=onepage&q=repatriation%20osterreich%201918%20from%20russia&f=false

    Jinak bych předpokládal, že repatriaci řešily už mírové smlouvy z Brestu.
    Nabízí se samozřejmě pohled, zda vstup do legií nebyl v dané situaci nejrozumnější alternativou a jistotou, jak se vymanit z revolučního víru v Rusku.

    OdpovědětVymazat
  3. Je to zajímavý problém a v podstatě, když se našinec zamyslí, nad počty legionářů v Rusku, kteří se vrátili do republiky (nebo padli) a předpokládané počty Čechů a Slováků přeběhlých a zajatých (jejich počta jsou uváděny jednalo se o "tisíce", ale čísla nenacházím) na Ruské frontě je zde jistě velká disproporce v počtech. I když počty legionářů v Rusku jsou úctyhodné a jsou cca 60.000. Ale jak se dívám tak na ten zbytek dějiny (i internet) nějak zapoměli.

    OdpovědětVymazat