Info

Vzhledem k okolnosti, že Google neustále šibuje s obrázkama (fotkama), tak se může stát, že někde v starších článcích nebudou fotky. Každá stránka (záložka) má svou vlastní internetovou adresu a vpravo na stránce je vyhledávání. Pokud najdete nefunkční odkaz v článku napište pod článkem zprávu a já to opravím.

sobota 19. října 2013

Indexování dat dobrovolníky na FamilySearch

Tak jsem si dnes přečetl asi toto:

Moje snaha o překlad:


Indexování je snadné

Můžete pomoci. Žádné zvláštní dovednosti nebo pevně nastavené časové závazky nejsou povinné. Dobrovolník pracuje, když má čas. Zaregistrujte se ještě dnes a pak můžete začít stažením indexování software (je zdarma).


Stáhněte si software
1. Vyberte "dávku" záznamů, pro stažení do svého počítače a stáhněte.
2. Enter a můžete začít zapisovat požadované informace (jména, data, události, atd.).
3. Když máte hotovo odešlete vyplněnou dávku do on-line systému.

Potřebujete pomoc?
Zeptejte se jeden z našich
indexování odborníci.

A tady vidím ten problém s indexací. Jak všichni víme, mnohdy musíme "umět " správně dané příjmení přečíst a bez znalosti příjmení v dané oblasti a obci nenapíší tito dobrovolníci (i když nechci jejich zásluhy snižovat). Když jsem hledal své příbuzné na Slovensku zjistil jsem, že když vím co čtu tak to přečtu správně, když čtu něco o čem nemám ani ponětí můžu to přečíst špatně. Proto při vyhledávání používám  "*" za částí textu a pak zjistím, že najdu více příbuzných než při striktním zadání příjmení. A to mnohdy v Indexaci příjmení vyjde tak, že bych ten tvar ani neočekával, ale při přechodu a obrazovou část zjistím, že došlo k chybnému přečtení a zápisu. Nejhorší je pokud je chyba hned na začátku příjmení, ale pomocí hvězdičky se to dá najít. Chce to více kreativity, ale dá se vyřešit. V případě, kdy nejsou obrazové přílohy dostupné je to jediná možnost daného jedince najít. (Nebo zná někdo způsob jak přečíst matriky co nejsou v seznamu matrik?)

Ti zdatnější angličtináři mají zde originál:

Indexing is easy
You can help. No special skills or fixed time commitments are required. Volunteer when you can. Register Today, then get started by downloading the free indexing software.

Download the software
1.Select a "batch" of records to download to your computer.
2.Enter the requested information (names, dates, events, etc.) in the corresponding spaces.
3.Submit your completed batch to the online system.

Need Help?
Ask one of our
indexing specialists.Žádné komentáře:

Okomentovat