Info

Obsah blogu "Genealogie Hradil" k 26. 05. 2019 najdete zde klikni na text pod:

Jak vyhledávat pomocí obsahu, platí pro všechny záložky
Na anonymní dotazy (bez jména a emailu) nebude reagováno, budou posílány do spamu.
Nepomáhám s přečtením starých textů, na FB je dost skupin, kde si lidé pomáhají se čtením.

neděle 21. února 2021

Co dělat když nemůžeme najít nějaké matriční záznamy a myslíme,

že se muž znovu oženil a má za manželku ženu stejného příjmení i jména:

V obci je to většinou několik příjmení a co se týká jmen tak to taky není hitparáda nějakého množství výběru jak mužských tak ženských jmen. Pokud měli více dětí tak se mohlo začít těchto jmen „nedostávat“. Proto začínali přidávat Jan Nepomucký apod. U některých to pak bylo zdvojení jména František Karel a druhé pak bylo Karel františek. Což v budoucnu také nadělalo problém s jejich rozlišením pokud pak používali oba třeba jen jedno jméno František.

Tady bych se na to podíval metodou, sepiš všechny Nováky v obci a eventuálně i v sousedních, vytvořte z nich takový strom jaký se z těchto lidí dát dohromady (jak píšete jsou to tři generace).

Tady bych se podíval na to z těchto pozic:

  • Kolik mám v první generaci stejného jména a příjmení
  • Muže a ženy (stejného jména by z 99% nemělo být více dětí v jedné rodině)
  • U sňatků bych se podíval také na svědky. Většinou to bývá někdo z rodiny nebo blízkých přátel a to taky může napovědět kdo kam patří.
  • U narozených dětí bych se zaměřil na jejich kmotry. Změnil se jeden nebo oba kmotři u dětí v době kdy předpokládáte novou manželku?
  • Samozřejmě je důležité dohledat u co největšího množství lidí co přichází v úvahu zda neuzavřeli sňatek nejen v dané obci, ale i v okolích. A pokud takový sňatek najdete je potřeba rozklíčovat kdo kam patří a o koho opravdu jde (ve stromu co si zatím účelem tvoříte).
  • Dále je potřeba najít všechna úmrtí, zejména u dětí abychom je vyřadili z možnosti, že se v pozdější době mohli provdat nebo oženit. Což nám zmenší okruh lidí co se nám mohou být zaměněni u našem „manželském svazku“, který řešíme.
  • Pokud již tyto zápisy zapadají do období, kdy jsou zapisovaných v matrikách již ji čísla popisná, tak se zaměřit i na ně. Například, zda nedošlo k změně č. popisného zrovna v době, kdy se mohl oženit / provdat znovu.
  • Rovněž pokud se člověk dostane do období sčítání lidu, tak i zde využít k tomuto luštění tyto dokumenty.
  • V SOkA se dá narazit i na další dokumenty vztahující nejen k obci, ale i jednotlivcům a i to nám může napovědět mnohé v našem pátrání.

Samozřejmě to asi nebudou všechny možnosti jak to vyřešit, někoho může napadnout u další řešení.


2 komentáře:

  1. Já si myslím že naši předkové si z nás dělali prdel! Přeci to není možné že si mysleli že pužívání stejných jmen pořád dokola bylo nějak správné.

    https://www.facebook.com/photo?fbid=1296711793687415

    OdpovědětVymazat
  2. Spíše je to dáno malým výběrem těch jmen. Například těch Marií tam bylo několik a nejen Marií a některá jména se ani v podstatě na vesnici nedávala, napřed je začali dávat v městech a až později se za objevovat na vesnicích. Stačí se jen podívat do katolického kalendáře a je jasné, že ten výběr byl omezený.

    OdpovědětVymazat