Otázka jak nejlépe odhadnout od kterého roku hledat narození předka pokud známe narození jeho nejstaršího dítěte je dána spoustou okolností, na které musíme brát zřetel. Pokud se nám podaří najít zápis o sňatku (zpravidla cca rok před narozením prvního dítěte), můžeme mít vyhráno. Bývá zde napsáno stáří (v lepším případě datum narození), ovšem nejásejme +/- rok je jen ten nejmenší problém. Problémem může být, že v zápisu je napsáno bydliště, ale toto bydliště je aktuální k datu jejich svatby. Pokud se rodiče po narození dítěte přestěhovali, nemusí nám bydliště v dalším bádání pomoc Občas se stává, že u dalších dětí je napsáno jiné bydliště, proto porovnejte všechny a mnohdy se dá najít rozdíl v bydlišti u zápisu při oddání).
Jak odhadnout od kterého roku hledat (samozřejmě pokud u sňatku není napsán vek nebo datim narození ženicha a nevěsty):
1. Pokud byl vdovec nebo vdova (a to také nemusí být vždy v matrice zapsáno) je výpočet složitější. Ovdovět mohl záhy i po dlouhé době. V rodokmenu mám předka, který se ženil ve 24 letech měl 11 dětí, pak si vzal vdovu s kterou měl 12 dětí. Z toho plyne, že datum narození se tu posunuje až na jeho cca 40 let. (Tady si moc nepomůžeme, pokud nevíme, že byl vdovec).
2. Podle okolností nebo vojenské služby se někdy muži ženili později i po 30 roku věku.
- v 19. a začátkem 20. století je potřeba souhlasu "vojenských pánů", souhlas dával okresní úřad.
3. Dále je tu otázka plnoletosti. Tu můžeme v historickém období mít různou
- Církevní právo (vychází z římského práva) stanovuje plnoletost na 14 let pro chlapce a 12 let pro dívky. V Rakouských zemích došlo k sjednocení věku na 14 let pro oba. Ale vše se řídilo světskými zákony (neodporovalo to církevním).
- Před rokem 1753 byla hranice plnoletosti stanocena na 20 let.
- státem stanovená plnoletost (od r. 1753) 24 let (vztahuje se hlavně na šlechtu a svobodné lidi)
- r. 1780 o plnoletosti poddaných rozhoduje vrchnost, ta také dává souhlas se sňatkem mimo jejich panství. Pokud známe jejich panství a hledáme v sousedních vesnicích je vždy výhodné hledat na stejném.
panstí a to i na stejném panství pokud spolu sousedí de panství stejného majitele.
- r. 1811 stanoveno aby otec dal souhlas se sňatkem nezletilých.
- r. 1919 s vznikem nového státu je na našem území snížena hranice plnoletosti na 21 let.
- r. 1950 hranice plnoletosti se posouvá na 18 let.
Otázka, kdy se lidé ženili a vdávali se nedá zcela stanovit. Mnohdy, když pátrám v matrikách tak velmi často
čtu "Svému (své) nezletilé(mu) synovi (dceři) uděluji souhlas ..."
*&*
Obdobně můžeme odvodit od narození, kdy mohl náš předek uzavřít sňatek a případně kdy zplodil prvního potomka.
Dnešní digitalizované matriky dovolují ten luxus, že můžeme podrobně projít a zaznamenat v celé matrice všechny osoby, které se k našemu příjmení vztahují a později je propojovat s osobami již v rodokmenu zanesenými. Což pak usnadní další práci a znalost těchto výše uvedených zákonitostí k tomu může napomoci.
Poznámka:
Rovněž například otázka nemanželských dětí není tak ojedinělá jak by se nám někdo snažil namluvit. Mnohdy jsem narazil i na několik stran, kde bylo více nemanželských dětí. Největším "z" bylo, že církev zakazovala zapsat otce i když byl znám.
*&*
To vše k matrikám, samozřejmě další podrobnosti můžeme najít v dalších dokumentech panství, např. urbáře, kroniky obcí, školní kroniky, zápisy o událostech v dané vsi od některých osob a další dokumenty. Některé najdeme v okresních archivech, některé v krajských archivech (nedívejte se na dnešní státoprávní uspořádání krajů, ale na SČ, ZČ, VČ, SČ, JČ, JM A SM). Některé doklady najdeme v církevních archivech (např. Kroměříž pro Olomouc a Čejkovice patřili Olomouci i Brnu).
Plnoletost v našem státě není stejná jako plnoletost v jiných zemích. Jsou stále země, kde je plnoletost stanovena na 21 letech nebo i jiné věkové termíny. Paradoxem jsou země, které například nedovolí nezletilým (nedosáhli 21 let) pít alkohol, protože je to nebezpečné, ale na druhou stranu je jako 18tileté posílali nebo posílají umírat do války.
*&*
----------------------------Plnoletost v našem státě není stejná jako plnoletost v jiných zemích. Jsou stále země, kde je plnoletost stanovena na 21 letech nebo i jiné věkové termíny. Paradoxem jsou země, které například nedovolí nezletilým (nedosáhli 21 let) pít alkohol, protože je to nebezpečné, ale na druhou stranu je jako 18tileté posílali nebo posílají umírat do války.
Žádné komentáře:
Okomentovat