Info

Vzhledem k okolnosti, že Google neustále šibuje s obrázkama (fotkama), tak se může stát, že někde v starších článcích nebudou fotky. Každá stránka (záložka) má svou vlastní internetovou adresu a vpravo na stránce je vyhledávání. Pokud najdete nefunkční odkaz v článku napište pod článkem zprávu a já to opravím.

neděle 7. ledna 2018

Čtení starých textů a jak na to

„Chci li pomoc rybáři s jeho obživou tak mu nedám rybu na oběd, ale dám rybářskou výbavu ať si ji chytí sám. Jinak bude stále jen čekat na tu mou rybu a nic se nenaučí“
Proto si myslím, že je nutné aby se genealog naučil sám číst staré texty bez této dovednosti se nikam neposune. Je potřeba se k tomu naučit několik desítek staroněmeckých, německých, latinských slovíček spojených s matrikami. Při luštění matrik se spousta slov stále opakuje a to v těch jazycích a tak v podstatě již předem můžeme odhadnout o jaká slova jde.
Např. Dcera XX YY svobodná u rodičů, otec XXX YY chalupník a švec (jeho povolání a odkud byl) , jeho žena QQ dcera .. toho a toho jeho povolání a odkud byl …
A takto nějak podobně jsou ty zápisy koncipovány, takže jsme pak schopni to přečíst rychleji a když zjistíme cizojazyčný text nebo jeho kombinaci tak již máme částečně vyhráno.

Hledáte své předky a neumíte číst staré texty, máte dvě možnosti:
1.      Zaplatit si nějakou genealogickou službu (genealoga)
Nebo
2.      Naučit se postupně číst staré texty
Jak nejlépe na čtení starých dokument?
V první řadě si je zapotřebí uvědomit, že vaší snahou by mělo být naučit se číst staré texty. Jak toho dosáhnout?
1 Přihlásit se na nějaký kurz výuky čtení starých textů
2. Koupi si nějkou knihu s výukou čtení starých textů

3. Na internetu je „Interaktivní paleografická čítanka od Filozofické fakulty Pardubické univerzity.“ >>>

 4. Pokud něco nemůžete přečíst podívejte sem http://goo.gl/gwYzZz a sem http://goo.gl/F7N4ns nebo zde http://altdeutsche-schrift.de/adsschreiben.php

5. Samozřejmě existuje i řada dalších stránek a odkazů, které nám mohou pomoci, toto není vyčerpávající informace.


Pokud přesto chcete něco přečíst, je vhodné kromě obrázku přiložit odkaz na stránku v dokumentu, pokud je to složitější na přečtení je lepší text  porovnat s dalšími zápisy.  A také přiložit to co se vám již podařilo přeložit.


Ukázka:13. Novem. /1791/ Stephan Katharina Schepkin ¤¤¤¤¤¤¤¤ Petra No45, Mariana , zesnula 26. Okt. 1861 in Zvolenov, Johann Sfebesta Jeneahere, Katharina tochter des Mathaus Zezula Nachbars /soused/ in Petrau, Paul Koržvara, und Strib Mariana, Sunhbar /soused/ in Petrau

Tento text najdete zde: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5270/?strana=12 3. Zápis na pravé straně.

Poznámka:
 Toto slouží k tomu aby vám ten co vám poskytuje pomoc mohl opravdu pomoci a měl možnost nahlédnout do dalších zápisů toho samého zapisovatele a případně se přesvědčit, že dané slovo nebo písmeno tak opravdu zapisoval. To není pro žádné šikanování začátečníků. Každý kdo čte staré texty ví, že je občas se opravdu podívat na další zápisy a také jestli v dané oblasti používali dané křestní jméno v daném tvaru a podobně. Rovněž například jméno faráře není vždy dobře čitelné tak se dá najít lépe napsané u jiného zápisu, případně jsou v některých kolonkách zapsány jen značka sloužící pro opakování textu u předešlého řádku (textu uvedeného u předešlého/ích zápisů.

Velikost vyhřezlého textu by měla být dostatečně velká (cca 1900 – 2000 bodů na šířku) obrázek se dá vždy zmenšit, ale pokud je malý těžko se dá zvětšit do potřebné velikosti bez ztráty schopnosti dodržet čitelnost obrázku. (Pokud, ale taková výřez uděláte malý a pak ho jen zvětšíte je to to samé, je špatně čitelný. Proto je důležitý ten odkaz.

Doplnění:

Stará písma, Kurent, Sütterlin, Švabach a Gotické Písmo >>> (jedná se o video návody)


Kurent, výuka čtení >>> (jedná se o video návody)


A hlavně je potřeba si uvědomit že genealogické diskusní fórum není bezplatná služba pro lidi, ale vzájemná pomoc mezi lidmi a ten co něco potřebuje by měl ukázat, že se to sám pokoušel řešit a doložit co již zjistil. Pokud jen zadá text k přečtení a jinak nic, tak to pak spíš zavání snahou zneužít lidi v komunitě a získat přečtení zadarmo.

Samozřejmě i já občas potřebuji pomoc s přečtením nějakého slova, od toho ty komunity máme. Ovšem podtrhuji slova občas a slova ne celý text.

 Doplnění 2:

Na této adrese můžete hledat města podle starých názvů. Pokud přečtete jen část názvu města můžete zde zkusit své štěstí snad to správné najdete.
Odkaz je zde: >>>

Co obsahují matriky z různých dob? (Blanka Lednická)

Zde je odkaz >>>

Žádné komentáře:

Okomentovat